Pojedyncze sztuki wyjątkowych przedmiotów przywiezionych z podróży. Butik z rzemiosłem ➤ PALANGAN
Strona główna » Aranżacja wnętrz » Nowoczesny styl angielski – jak urządzić wnętrze

Nowoczesny styl angielski – jak urządzić wnętrze

przez: palangan_szczepan
nowoczesny styl angielski

W mocnym uproszczeniu styl angielski to styl zaczerpnięty z estetyki dworków dawnej angielskiej wsi. Styl ten wiąże się z popularnym na wyspach terminem – shabby chic, oznaczającym urządzanie wnętrz z poszanowaniem zabytkowych mebli zdobiących pomieszczenia. Celem tego stylu jest nadanie wnętrzu cech rustykalnych. Czy to poprzez oryginalne stare meble, czy meble celowo postarzane, tak zwane meble przecierane, występujące najczęściej w białym kolorze.

Początki aranżacji wnętrz w angielskim stylu

Popularyzatorem stylu angielskiego jest amerykanka Nancy Lancaster (1897–1994). Według niej istotą stylu angielskiego jest nieformalność. Projektantka ceniła niedopowiedzenie i lubiła mieszać style i okresy. Być może właśnie dlatego była jedną z pionierek stylu eklektycznego. Ceniła zachowanie domowego charakteru wnętrz i była zdania, iż zbyt doskonale, perfekcyjnie urządzone wnętrza stają się muzeami pozbawionymi wigoru i życia. 

Właśnie dlatego styl angielskim, jakim dziś go znamy i kojarzymy, tak bardzo odbiegł od klasycznego stylu epoki wiktoriańskiej, będącej przez długie lata, niezaprzeczalnym uosobieniem estetyki mieszkańców wysp brytyjskich, ale także niestety symbolem nieskazitelności, tak bardzo przecież odległej od rytuałów dnia codziennego i niedoskonałości jakie się z nimi wiążą. Bo każdy się chyba zgodzi, tam gdzie bałagan, tam życie się toczy. I tym sposobem nastąpiła rewolucja – ludzie zaczęli mieć dość “ponurych”, ciemnych wiktoriańskich wnętrz, niczym z kryminalnych powieści Edgara Ellana Poego.

Styl angielski ewoluował i pojawiło się więcej żywych, jasnych kolorów. Ideą było sprawienie wrażenia przytulności. 

Zestawienie kolorów – ważny element stylu angielskiego

Najważniejszym elementem nowoczesnego stylu angielskiego jest kolor, czyli element wystroju, który dla anglików ma nadrzędne znaczenie. Nie boją się oni jasnych, ale tradycyjnych kolorów i chętnie sięgają po pastele i kwiatowe wzory. Kolor ma zachęcać gości i sprawiać wrażenie przytulności. W stylu angielskim wykorzystuje się jasne, żywe, ale tradycyjne kolory, takie jak słoneczna żółć, czy wodnisty błękit. Nie może zabraknąć pudrowych różów, a także stonowanych czerwieni i zieleni. Niekiedy, acz rzadziej, wykorzystuje się boazerie, bądź dekoruje ścianę litym drewnem z większych kawałków. 

Salon w stylu angielskim 

Centralną część pomieszczeń zajmują miękkie pufiaste kanapy, sofy z rolowanym ramieniem, obłożone tapicerowanymi poduszkami. Charakterystyczne dla stylu są także narzuty na sofy z falbanami z przodu oraz gigantyczne pufy wykorzystywane niekiedy jako stoliki kawowe. Wzory materiałowe to przede wszystkim paski, krata, a najczęstszym typem tkaniny jest perkal, czyli tradycyjne płótno bawełniane o gładkiej i ścisłej strukturze (najczęściej wykorzystywane do produkcji pościeli i koszul). 

Przytulne siedziska to niezbędny element każdego angielskiego domu. Duże, wygodne fotele w liniowe wzory, bądź specjalne kąciki przeznaczone do czytania książek podkreślają sielski klimat domu. Do takich pomieszczeń, których przeznaczeniem jest wyłącznie lektura warto przeznaczyć na przykład szeroki parapet i wnękę okienną. Pozwoli to czytającemu na całkowite oderwanie się od rzeczywistości i zanurzenie w lekturę. Takie siedziska to wbrew pozorom bardzo częste wykorzystanie przestrzeni w stylu angielskim.

W salonie w stylu angielskim nie może zabraknąć także masywnego kominka, na którego gzymsie znajdziemy mnóstwo zdjęć i pamiątek rodzinnych. To zestawienie nada całej przestrzeni eleganckiego charakteru. Obok warto także postawić wazony ze świeżymi kwiatami, a jeśli dbanie o rośliny nie jest waszą najlepszą stroną, dobrze będa także wyglądać kosze z suszonymi kwiatami i trawami. Podstawą stylu angielskiego jest także szeroka otwarta przestrzeń, a przynajmniej ta łącząca części wspólne dla wszystkich domowników. Warto tutaj to wykorzystać i wprawić dwuskrzydłowe drzwi pomiędzy pomieszczeniami. Gdy zajdzie taka potrzeba zawsze można otworzyć oba skrzydła i nadać lekkości poszczególnym elementom w domu.

Cechy szczególne wnętrz w stylu angielskim

Czy jednak współczesny styl angielski zachował coś ze swoich dawnych czasów? Wyobraź sobie taką scenę: ogień skwierczy w wysokim kamiennym, kolumienkowym kominku, na przeciwko angielski arystokrata siedzący w dużym, wygodnym skórzanym fotelu, popija gin z grubego szkła a obok leżą dwa rozleniwione całodziennym polowaniem harty. Całą scenę otacza aura tajemniczości o dostojności wykreowana przez ciemne drewniane elementy na ścianach a także potężną masywną biblioteczkę. Czy ta sytuacja nadal przystaje do aktualnego stylu życia? No nie bardzo – chyba, że bierzemy pod uwagę życie rodziny królewskiej oraz ich krewnych 🙂 

Współczesny styl angielski wyzbył się ociężałości i stylu wiktoriańskiego, jest jednak kilka elementów, które z historycznych, dawnych czasów zachowały się po dziś dzień. Jest to zamiłowanie do klimatu rustykalnego a co za tym idzie zamiłowanie do starych, wiekowych mebli. Meble w stylu angielskim są masywne, wykonane najczęściej z litego drewna: dębu, mahoniu oraz sosny. Współcześnie są one lakierowane na biało, na modłę prowansalską, ale najczęściej są ciemne, woskowane. Przyozdabia się je uchwytami z mosiądzu. Popularne są szklane witryny w salonach, ale także kredensy i biblioteczki, a także łóżka z baldachimami w sypialniach.

Kuchnia – styl angielski nowoczesny

Jednak, jeśli chcesz zobaczyć jak prezentują się meble w stylu angielskim, to warto zerknąć  na kuchnię, gdyż  to tam kryje się cały czar bukolicznej angielskiej wsi. Sielski klimat ma odzwierciedlać domową atmosferę i zapewniać komfort użytkownikom. Głównym budulcem angielskiej kuchni jest jasne, często bielone drewno (orzech oraz buk) wykorzystywane na zabudowę oraz kamień, najczęściej łupek, który kładzie się na posadzkę.

W samym centrum pomieszczenia musi znajdować się masywny stół z litego, surowego drewna, który pełni funkcję wyspy. Kuchenny zlew z mosiężnym kranem znajduje się zawsze pod oknem. Wszystkie naczynia są odsłonięte, a nad kuchenką znaleźć można masywny okap, często bogato zdobiony. Na widoku znaleźć można kwiatowe zastawy stołowe, vintage imbryki, czy bukiety suszonych ziół, które budują wiejski klimat angielskiej kuchni. 

Styl angielski często postrzegany jest jako styl typowo kobiecy. Głównie za sprawą kwiecistych, delikatnych wzorów oraz pudrowych, jasnych kolorów. Jest to chyba jednak oczywiste, zważywszy na fakt, iż większość angielskich domów dekorowana jest przez gospodynie domowe.

 

Zobacz powiązane