Pojedyncze sztuki wyjątkowych przedmiotów przywiezionych z podróży. Butik z rzemiosłem ➤ PALANGAN
Strona główna » Rękodzieło artystyczne » Azja » Pamiątki z Turcji – co warto przywieźć będąc na wakacjach w Turcji?

Pamiątki z Turcji – co warto przywieźć będąc na wakacjach w Turcji?

przez: palangan_szczepan
Bazar w Turcji

Zakupy pamiątek w Turcji to świetna zabawa. Warto pamiętać, że łatwo można wydać dużo pieniędzy na rzeczy niekoniecznie warte tyle ile proponują sprzedawcy. Ale można znaleźć prawdziwe perełki rzemieślnicze w przyzwoitych cenach.

Wartościowe rzeczy do kupienia różnią się w zależności od miejsca, do którego się udasz. Na przykład w Kapadocji popularna jest ceramika z miasta Avanos, podczas gdy w Efezie powszechnie sprzedaje się figurki Matki Boskiej. Głównie ze względu na biblijne powiązania jakie posiada to starożytne miasto.

Zanim zobaczycie, jakie pamiątki warto przywieźć z Turcji, pamiętajcie, iż bardzo łatwo natrafić na fałszywe eksponaty i oszustów sprzedających falsyfikaty.

Przez długi czas sklepy w całej Turcji otwarcie sprzedawały podróbki. Były to zegarki, torebki, okulary przeciwsłoneczne i t-shirty, a podróbki dotyczyły wielu znanych zachodnich marek. Do wielu europejskich krajów podróbki docierały właśnie z Turcji

Większość turystów cieszyła się, że może dostać praktycznie to samo za połowę ceny, a turecki przemysł podróbek rozrósł się do wielomilionowego biznesu. Dlatego zrozumiałe jest, że takie marki jak Gucci czy Nike bardzo się wściekły. Ostatnio jednak Turcja rozprawiła się z handlarzami sprzedającymi podróbki markowych towarów, więc ich dostępność nie jest już tak duża jak w ostatnich latach.

Dobrym przykładem często podrabianych towarów są dywany i czy chodniki. Nierzadko sprzedaje się dywany produkowane w chińskich fabrykach. Kupujący płaci pełną cenę za coś, co nawet w najmniejszym stopniu nie przypomina oryginału. 

Więc jeśli chcesz kupić dywan bacznie przyglądaj się każdemu z egzemplarzy i nie kupuj pod wpływem impulsu.

W niektórych miejscach oszuści sprzedają także fałszywe antyki. 

Wiedz jednak, że wywożenie jakichkolwiek antyków z Turcji bez pisemnego zezwolenia jest nielegalne. Dlatego należy unikać osób sprzedających zabytkowe dywany, monety lub artefakty pochodzące z wykopalisk, a każda ze sprzedawanych rzeczy powinna mieć potwierdzenie autentyczności i możliwości zakupu.

Pamiątki rękodzielnicze jakie warto kupić w Turcji

Ręcznie wytwarzane dywany

Jednym z najpopularniejszych produktów wytwarzanych w Turcji są z pewnością dywany. Są to najczęściej spotykane wyroby rzemieślnicze jakie można spotkać w tym kraju. 

Gdy będziesz kupować dywan, upewnij się, że kupujesz autentyczne produkty. (Na zatłoczonych targowiskach znajduje się mnóstwo podróbek).

Dywany tureckie znane są także pod nazwą dywany anatolijskie. Tak określa się dywany pochodzące z obszaru Azji Mniejszej i regionów przyległych. Niektóre z najstarszych dywanów na świecie są datowane na ten region. Intensywne kolory i abstrakcyjne wzory, w połączeniu z tradycyjnymi symbolami plemiennymi, sprawiają, że są one popularne na całym świecie.

Prawdziwie ręcznie wytwarzane dywany nie należą do najtańszych, jednak są bardzo trwałe i przetrwają dziesięciolecia. Oraz zawsze będą przypominać odbytą podróż, a także sam fakt zakupu rzeczy unikalnej i rzemieślniczej.

Tureckie ręcznie robione dywany są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, materiałów i kolorów. Ich głównymi materiałami są bawełna, jedwab lub tkanina bambusowa. Wzory na dywanach to głównie typowe motywy kultury tureckiej. 

Idealnym miejscem do zakupu dywanów i wykładzin są targi staroci. Tam znajdziecie dywany wykonywane ręcznie. Cena produktu jest wysoka lub niska, w zależności od rodzaju, rozmiaru i sposoby tkania.

Dywaniki wielkości wycieraczki zaczynają się od 60 TL za najbardziej podstawowe wzory, a za bardziej szczegółowe, oryginalne wzory i lepszą jakość trzeba zapłacić nawet 150 TL.

Przy zakupie dywanu najlepiej jest odwiedzić kilka sklepów i sprawdzić, które dywany nam się podobają i z którymi sprzedawcami czujemy się najlepiej. Sklepu znajdują się najczęściej w jednym miejscu, takim jak na przykład Wielki Bazar. Znajduje się on w pobliżu Sultanahmet, na przystanku tramwajowym Beyazit.

Jest to jeden z największych i najstarszych krytych bazarów na świecie, otwarty od poniedziałku do soboty w godzinach od 9 do 19. Jest zamknięty w niedziele i święta bankowe.

Ciężko zmieścić takie dywany do walizki, więc wielu sprzedawców będzie w stanie (i jest do tego przyzwyczajonych) przesłać zakupiony dywan pod wskazany adres na całym świecie.

Ważna informacja !

Jeśli naprawdę chcesz kupić dywan, pamiętaj o ostrzeżeniach przed podróbkami i targuj się o cenę. Nie ma powodu do wstydu – sprzedawcy są do tego przyzwyczajeni spodziewają się tego, więc na pewno podniosą cenę na samym początku.

Fajka wodna

Shisha zwana także fajką wodną a w Turcji nargile. Pochodzi z Indii a do Anatolii trafiła w czasach Imperium Osmańskiego.

W okresie osmańskim nargile były dość popularne w Turcji. Ich popularność zaczęła słabnąć wraz z pojawieniem się papierosa. Jednak w ostatnich czasach coraz więcej kawiarni i pubów oferuje fajkę i ludzie chętniej przychodzą, by cieszyć się smakiem aromatyzowanych tytoni. 

Nargile są dostępne w różnych kolorach i rozmiarach. Małe nargile zaczynają się od 20TL, a średnie kosztują około 30TL. Można je kupić w Istiklal Caddesi (jedna z głównych ulic w europejskiej dzielnicy Stambułu), na Sultanahmet i na Wielkim Bazarze.

Kupując fajkę wodną upewnij się, że w sklepie jest dobrze zapakowana, aby wytrzymała podróż do domu!

Tureckie mozaikowe lampy

Lampy tureckie powinny być w całości wykonywane ręcznie w Turcji. Są produkowane z wielu metali obrabianych w bardzo szczegółowy sposób. Posiadają szeroką gamę kolorów. Wypełnienie metalowej konstrukcji tworzą małe kryształki ułożone w przeróżne mozaiki.

Nie znajdziesz dwóch takich samych lamp tureckich, każda z nich jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Wszystkie mają inny wzór mozaiki na kloszu, kolory, a nawet rysunki na strukturze samej lampy. Kombinacje wzorów lamp tureckich są tak różnorodne, że dają tysiące możliwości dekoracji otoczenia.

Lampy można zawiesić w formie żyrandola lub postawić na stole lub wolnostojącej. Są tak atrakcyjne, że Louis Comfort Tiffany po powrocie z podróży do Stambułu postanowił stworzyć własną, słynną już na całym świecie wersję tureckiego klasyka, zwaną lampą Tiffany’ego.

Biżuteria Ottomańska

Lokalnie produkowana biżuteria, inspirowana autentycznymi wyrobami osmańskimi, może stanowić naprawdę wyjątkowy prezent lub pamiątkę z wakacji.

Zwiedzając Turcję, można zobaczyć w sklepach wiele rodzajów bransoletek i pierścionków, są one piękne, wyszukane i bardzo wyjątkowe. 

Biżuterię turecką można kupić na Wielkim Bazarze i Targu Przypraw. 

Amulet Nazar


Amulet Nazar to niebieski amulet w kształcie oka. W Polsce znany bardziej pod nazwą Oko Proroka.

Jest to najbardziej popularna i znana pamiątka w Turcj. Jest to również najbardziej autentyczny przedmiot, jaki można kupić, ponieważ Turcy powszechnie używają go w swoich domach i biurach, a także dają go w prezencie noworodkom. 

Znaczenie biżuterii ze złym okiem polega na tym, że jest ona przeznaczona do ochrony użytkownika przed złem i odpędzania zła, które zostało na niego skierowane. Wierzy się, że noszenie jakiejkolwiek biżuterii z symbolem złego oka daje noszącemu zarówno moc, jak i ochronę przed złymi duchami lub pechem.

Sklepy z pamiątkami sprzedają niebieskie złe oko w wielu formach, takich jak amulety, breloki, zakładki do książek, biżuteria, wyroby ceramiczne i plakietki na klapę.

Tureckie ręczniki – paszminy

W Stambule znajdziecie bogaty wybór chust z różnych materiałów, w różnych kolorach i wzorach. Najlepszą jakość mają podobno paszminy wyrabiane na miejscu. Te najdroższe łączą kaszmir i jedwab. Ogólne ceny chust są bardzo zróżnicowane – od 10 TL za tańsze do czystych jedwabnych i wełnianych za 100 TL i więcej. 

Jeśli nie znasz dobrze takich materiałów jak kaszmirów i jedwab uważaj, ponieważ ryzykujesz, że sprzedawcy będą Cię nakłaniać do kupna gorszej jakości materiałów za nieadekwatną cenę.

Paszminy można kupić wszędzie w Turcji. Najlepsze ceny można znaleźć u ulicznych sprzedawców w Sultanahmet, która jest główną dzielnicą turystyczną Stambułu. Znajduje się tam Hagia Sophia, Błękitny Meczet oraz większość hoteli turystycznych, pensjonatów i hosteli. W Sultanahmet można również zrobić dobre zakupy, w tym u ulicznych sprzedawców, którzy popołudniami i w weekendy rozkładają swoje towary na obrusach na chodnikach.

Warto zajrzeć na przykład do Jennifer’s Hamam, gdzie znajdziecie wiele przykładów tureckiego rzemiosła tekstylnego. Położony obok błękitnego meczetu sklepik posiada mnóstwo rodzajów puszystych ręczników z organicznej bawełny. Prowadzony jest przez kanadyjkę współpracującą z kilkoma tureckimi rodzinami, starającymi się podtrzymać tradycję tureckiego tkania ręcznego.

Turecka ceramika


Turecka ceramika znana jest na całym świecie. Najczęściej wykorzystuje się ją do celów dekoracyjnych. Wiele z wyrobów produkowanych jest za pomocą starych, tradycyjnych metod.

Ceramika jest bardzo popularną pamiątką przywożoną z Turcji. 

Ten rodzaj rzemiosła jest w Turcji niezwykle wyrafinowany. Ceramika ma bardzo przyciągające wzrok wzory, imponujące desenie, wysokiej jakości tekstury i kolory. Wiele produktów jest również wykonywanych ręcznie i bardzo starannie malowanych.

Na ulicach Stambułu można zobaczyć wiele sklepów sprzedających taką ceramikę, od ceramiki dekoracyjnej, filiżanek, szklanek, kubków po popielniczki, talerze… Ceny tych przedmiotów są również bardzo przystępne, więc można wygodnie zrobić zakupy.

Jednym z najlepszych miejsc do kupienia ceramiki jest standardowo Wielki Bazar.

Ilość wazonów, talerzy, kubków z kolorowymi wzorami, kamiennych pasków sprawiają, że wielu odwiedzających może poczuć się jak w bajkowej krainie.

Tradycyjne tureckie wazony ceramiczne często mają niezwykle wspaniałe i artystyczne motywy z Izniku. Najczęściej były to płytki ozdobione turkusowymi i czerwonymi wzorami tulipanów. Znalezienie i kupienie autentycznych, ręcznie malowanych waz ceramicznych jest dziś trudne i bardzo drogie, ale przynajmniej podczas wizyty na Wielkim Bazarze powinniśmy je dotknąć i podziwiać.

Jedne z nich możecie znaleźć na Wielkim Bazarze w butiku zwanym Iznik Art. Ceramika tam jest ręcznie malowana według tradycyjnych starożytnych wzorów.

Wyroby miedziane

Istnieją w Turcji takie miejscowości, których rzemieślnicy trudnią się wyłącznie produkcją wyrobów miedzianych. Jednym z nich jest na przykład Gaziantep, gdzie miedziany bazar nadal działa pełną parą, mimo że obecnie królują garnki i patelnie produkowane w fabrykach.

Prawdopodobnie najbardziej znaną miedzianą pamiątką są tureckie dzbanki i filiżanki do kawy. Jeśli są one jednak autentycznie ręcznie robione, ich cena nie jest mała, ale warto je kupić ze względu na jakość rzemiosła artystycznego.

Zestaw do gry w Trytrak

Niemal w każdej kawiarni na rogu ulic tureckich miast można zobaczyć mężczyzn grających w tavla (tur.), czyli trytrak.

Tradycja nakazuje, że jeśli przegrasz grę, musisz zabrać swoją planszę do domu, chowając ją pod pachą, tak aby każdy widział, że przegrałeś i wracasz do domu.

Sama gra znana jest od tysięcy lat – już starożytni Persowie, Rzymianie i Egipcjanie grali w tę wciągającą grę planszową. Powstała około 5 tysięcy lat temu.  Przywiezienie ręcznie wykonanego zestawu z podróży do Turcji to doskonały sposób na przeniesienie do domu odrobiny historii i kultury w imię poważnej rozrywki.

Na Wielkim Bazarze znajdziecie wiele straganów z ręcznie wykonanymi zestawami, które łączą różne gatunki drewna i masę perłową w najrozmaitsze mozaiki.

Zestawy podróżne kosztują od 20 tureckich lir, te pełnowymiarowe najczęściej można znaleźć w cenie od około 50 lir. Niektóre plansze są bardzo misternie zaprojektowane i bogato zdobione. Taka plansza to z pewnością świetna rękodzielnicza pamiątka warta przywiezienia z Turcji.

Tureckie zestawy do kawy

Tradycyjna turecka kawa jest palona nad ogniem z drewna. To właśnie dzięki temu jest bardzo aromatyczna. Turcy delektują się kawą o każdej porze dnia i nocy. Jest to dla nich prawdziwy rytuał. Najsłynniejszą kawiarnią, która przyciąga turystów, jest Kurukahveci Nuri Toplar, działająca od 1890 roku.

Jeśli chcesz spróbować tradycyjnego smaku tureckiej kawy, powinieneś koniecznie kupić ją w sklepie Nuri Toplar, znajdującym się obok Brand Bazaar. Kawiarnia ta, założona w 1890 roku ma za sobą bogatą historię. Początkowo ziarna kawy były w niej palone na tradycyjnym piecu na drewno, co dawało kawie niezwykle żywiczny i uwodzicielski smak.

Specjalnością Turcji jest kawa mielona, gotowana na gorącym piasku. Cena typowej filiżanki przygotowywanej w ten sposób wynosi około 5 lirów. 

Tradycyjne kupki wraz z dzbankiem znajdziesz na każdym kroku. 

Wyroby rękodzielnicze z Onyxu

Onyks jest kamieniem szlachetnym i występuje w kilku kolorach, ale najbardziej znany jest czarny. Często spotyka się takie o równoległym ułożeniu warstw, na przemian białej i czarnej.

Turecki krajobraz obfituje w onyks, a wykwalifikowani rzemieślnicy w całym kraju rzeźbią z niego miseczki na przyprawy, misy dekoracyjne, armaturę łazienkową, popielniczki i wazony a także zestawy szachowe.

Pamiątki z onyksu są drogie, ale to dlatego, że są wykonywane wyłącznie ręcznie. W wielu warsztatach możecie natrafić na pokazy, podczas których można obserwować mistrzów onyksu przy pracy. Ci rzemieślnicy wykazują się skomplikowanymi umiejętnościami i poświęcili setki godzin na naukę zawodu, co odzwierciedla wysoka cena onyksu.

Turecka herbata i szklanki

Turecka herbata jest czarna, mocno słodzona i pije się ją zawsze ze szklanek w kształcie tulipana. Tutaj tradycja jest bardzo podobna do tradycji picia herbaty w Maroku, jednak tam pije się ją z miętą.  Jeśli interesujesz się światem muzułmańskim, zobacz także co kupić w Maroko!

Najbardziej aromatyczne i najświeższe herbaty znajdziecie na Bazarze Przypraw bądź Wielkim Bazarze. Herbaty sypane dostępne są w wielu różnych mieszankach, typu “herbata zimowa”, czy “herbata pomarańczowa”.


Z turcji warto przywieźć ze sobą czarną herbatę i małe szklaneczki z łyżeczkami i podstawkami w komplecie. Same szklanki posiadają wiele rozmaitych wzorów. Taki serwis do podawania herbaty to doskonała pamiątka.

A do herbaty warto spróbować…

Produkty spożywcze jakie warto kupić w Turcji

Tureckie słodycze

Słodycze tureckie znane są w Turcji pod nazwą lokum. 

Główną zaletą kupowania jej w Turcji jest to, że możesz spróbować wszystkich rodzajów zza lady i dzięki temu znaleźć smak, który najbardziej Ci odpowiada. Przeciętnie ceny wahają się od 8 TL/kg za słodycze o smaku różanym do 29 TL/kg za te bardziej wyszukane z różnymi bakaliami.

Bardzo popularna jest w Turcji wata cukrowa, czykli pismaniye. Pudełkowe zestawy lokum lub pismaniye kosztują od 5 do 10 TL.

Jednym z najbardziej słynnych sklepów gdzie można kupić tureckie specjały jest sklep z tradycyjnymi słodyczami zwany Haci Bekir. Właściciele sklepu pielęgnują tradycyjne sposoby wyrobów słodyczy. Sam sklep został założony w 1777 roku.

Tureckie przyprawy

Przyprawy to jeden z najchętniej kupowanych pamiątek w Turcji. Są zazwyczaj sprzedawane osobno, ale także w małych ozdobnych pudełkach. Wystarczają na długi czas. W Stambule znajduje się bazar specjalnie dedykowany rozmaitym przyprawom.

Ważna informacja!

Uważajcie na oszustwa związane z szafranem! Prawdziwy turecki szafran jest trudny do zdobycia i bardzo drogi. Często natknąć się można na udawany szafran, który jest w rzeczywistości suszonym krokoszem barwierskim.

Pamiątki z Turcji w postaci kosmetyków

Cytrynowa woda kolońska

Sprzedawana wszędzie po bardzo niskich cenach, ze względu na swoją popularność. W Turcji posiada wiele zastosowań. Najczęściej używa się ją do odstraszania komarów i złagodzenia swędzeń po ukąszeniach. W gorące dni orzeźwia.

Znana jest ze swojego długiego działania, przynosi ochłodę i świeżość. 

Mydła z oliwy z oliwek z olejkiem laurowym

Na Wielkim Bazarze znajdziecie wiele rodzajów mydeł. Od miodowych przez lawendowe po czyste białe.

Aktualnie coraz bardziej popularne stają się w Turcji mydła naturalne o właściowściach zdrowotnych, wytwarzane lokalnie. Największą część tego trendu stanowią mydła z oliwy z oliwek, reprezentujące wielowiekową tradycję wywodzącą się z hamamów, czyli słynnych łaźni tureckich. 

Lokalni wytwórcy mydła łączą wysokiej jakości oliwę z oliwek z innymi ekstraktami roślinnymi, tworząc piękne kostki mydła dla różnych rodzajów skóry. Mydła te, jak również wiele innych produktów kosmetycznych, można znaleźć na targu przypraw w Stambule.

Jeśli interesuje Cię nasza seria artykułów „Pamiątki z całego świata” zobacz także artykuł Pamiątki z Chorwacji!

Zobacz powiązane