Pojedyncze sztuki wyjątkowych przedmiotów przywiezionych z podróży. Butik z rzemiosłem ➤ PALANGAN
Strona główna » Aranżacja wnętrz » Styl boho we wnętrzach

Styl boho we wnętrzach

przez: palangan_szczepan
styl boho wnętrza

Styl boho to ucieleśnienie błogiego relaksu. W tego rodzaju wnętrzach odpoczywanie przychodzi z zupełną łatwością. Taki wystrój można uzyskać poprzez odpowiednie dobranie kolorów i dodatków. Połączenie cechuje się lekkością, powabnością i pewnego rodzaju nonszalancją w doborze dekoracji. Styl boho to styl wakacyjnych, nadmorskich kurortów : słomiany parasol, drewniany leżak, białe płótno i świeża morska bryza. 

Historia stylu – od subkultury do wnętrz

Ale żeby nie ulec nadmiernej trywializacji nadmienię, że sam styl wywodzi się od bohemy artystycznej, stylu tzw. cyganerii (fr. bohème) artystycznej, ruchu zrodzonego we Francji tuż po rewolucji francuskiej. W Polsce jego rozkwit przypada na okres Młodej Polski. Samo środowisko artystów, poprzez swój ubiór i styl zachowania dawało wyraz niezadowolenia dla powszechnych konwenansów i zastanych wzorców, norm społecznych. Bohemy artystyczne to modernistyczne przykłady pierwszych kontrkultur – dlatego tak często styl boho sięga także po wzory i motywy “hipisiarskie” z lat 70. Dla członków cyganerii artystycznych głoszenie swobody twórczej to był podstawowy manifest. Stąd więc styl boho cechuje szeroka dowolność w aranżacji wnętrz. 

Sam styl wywiązał się ze sposobu ubioru. Takim sztandarowym przykładem stylizacji boho może być Johnny Depp, otaczający się przedstawicielami bohem artystycznych. Jednym z nich był Hunter S. Thompson – ekstrawertyczny dziennikarz, ikona kontrkultury lat 60., twórca słynnej powieści “Lęk i odraza w Las vegas”, na podstawie której nakręcono film “Las Vegas Parano”. Warto popatrzeć na styl Deppa i wyobrazić sobie przełożenie jego stylu ubioru na wnętrza. Właśnie tak wygląda boho style. Całkowita swoboda, mnogość dodatków i elegancja. Jednak styl ten ma pewne ramy, które warto wziąć pod uwagę inspirując się i kreując własną przestrzeń. 

Najpopularniejsze kolory wnętrz w stylu boho

Bazą stylu boho jest kolor biały. Może on być w wielu odcieniach, jednak warto, aby te odcienie nie były typowo zimne, skandynawskie. Najlepiej o odcieniach śmietankowych, bądź lekko szarawych. To właśnie na takim neutralnym, białym tle, dekoracje i wszelkie przytulne kąciki do odpoczynku nabierają charakteru i przestrzeń staje się lekka, a owe dodatki nie sprawiając wrażenia zagracenia. Biel bardzo dobrze kompozycja je się z naturalnymi materiałami. Wszelkie dekoracje boho tworzą przy takim jednolitym tle harmonijną całość – nie wydają się przypadkowo rzuconymi w przestrzeń. Jeśli chodzi o kolorystykę można także wykorzystać inne barwy, ale najlepiej o pastelowych, pudrowych odcieniach. Mogą to być na przykład: miętowy, róż, czerwony ziemisty kolor, beż. Przede wszystkim barwy naturalne, ziemiste. Do takiego połączenia idealnie pasują drewniane akcenty w postaci boazerii, czy podłoga z desek. 

Styl boho – akcenty z surowych materiałów

Podstawą stylu boho są naturalne materiały. Dzięki temu pomieszczenia nabierają surowego rzemieślniczego charakteru. Najchętniej wykorzystywane dodatki zrobione są z wełny, lnu (np. pościel), wikliny, płótna, drewna, bambusa czy gliny. Takie dekoracje z surowych, szorstkich materiałów idealnie komponują się na białym tle. Styl boho lubi wszelkiego rodzaju wiklinowe siedziska, papierowe lampiony, wełniane kilimy, czy drewniane rzeźby.

Dekoracje wypełniające wnętrze

Styl boho to minimalistyczne dodatki, o stonowanych, naturalnych kolorach. Dekoracje często stają się pewnego rodzaju atrybutami – pokazują zamiłowania domowników, odkrywają czym się oni zajmują. Ściany przyozdabia się plecionkami takimi jak makatki, makramy lub gobeliny. W wielu aranżacjach boho dostrzec można także takie dodatki jak łapacze snów, lustra w ozdobnych ramkach, drewniane rzeźby oraz świece. Projektując przestrzeń boho nie można zapomnieć także, iż idealnymi dekoracjami mogą być ręcznie wytwarzane gliniane donice, wazony i figurki. Wnętrze znakomicie wypełniają także kosze plecione z konopii, czy szklane, bądź ceramiczne flakony wypełnione suszonymi trawami. Styl boho uwielbia ręcznie wykonane rzemiosło. Tego typu dekoracje podkreślają nieformalny, swobodny charakter całej aranżacji.

Surowe materiały w boho nie wykluczają wrażenia przytulności. Wszystko dzięki ciepłym odcieniom kolorów ścian. Wrażenie to potęgują także kąciki wypoczynkowe, na które składają się hamaki czy wiszące wiklinowe fotele. 

Rzemieślnicze wyroby to jedno. Ale styl boho to także rośliny, które stonowanym kolorom i surowym materiałom nadają blasku i wigoru. Zieleń idealnie wkomponowuje się w rustykalne elementy dekoracji. Najodpowiedniejszymi roślinami będą takie, które są duże i liściaste, takie, dzięki którym można stworzyć namiastkę podzwrotnikowej dżungli. Warto postawić na palmy, figowce, drzewka cytrusowe a nawet pnące zioła w wiszących donicach. 

Meble w stylu boho

Meble w stylu boho muszą być lekkie. Mogą być zabytkowe, a nawet dobrze gdy takie są i gdy mają pewną historię. Nie mogą być jednak masywne. Ważne aby meble były jak najbardziej proste, z naturalnego drewna – nie olejowane ani tym bardziej lakierowane. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami rattan, sosna, palisander czy mahoń. Same meble przybierają formy prostych półek na których ustawia się eksponaty związane z pasją domowników. Mogą to być płyty winylowe, porcelanowe figurki oraz stosy książek czy komiksów. Z tego rodzaju meblami bardzo dobrze komponuje się nowoczesna sztuka: obrazy i grafiki.

Boho może bardziej nawiązywać do motywów ludowych lub być całkowicie uwspółcześnione. Jeśli inspirujemy się sztuka ludową, nie można zapomnieć o bogactwie wzorów ludowych. We wnętrzach wykorzystać można hafty i koronki.

Tego typu aranżacja wnętrz nawiązuje trochę do stylu etnicznego. Jednak nie kopiuje całkowitych stylów plemiennych. Gdzieniegdzie warto wykorzystać etniczne wzory, np. przy doborze tekstyliów: poduch, narzut, pledów czy dywanów w azteckie romby. Jednak plemienne motywy nie powinny przytłaczać i stanowić całości aranżacji, mają być jedynie dodatkiem.

Zobacz powiązane