Pojedyncze sztuki wyjątkowych przedmiotów przywiezionych z podróży. Butik z rzemiosłem ➤ PALANGAN
Strona główna » Aranżacja wnętrz » Styl etniczny we wnętrzach – jak powinien wyglądać?

Styl etniczny we wnętrzach – jak powinien wyglądać?

przez: palangan_szczepan
styl etniczny we wnetrzach

Styl etniczny, w skrócie nazywany stylem etno, to trend w sztuce dekorowania wnętrz polegający na inspirowaniu się odległymi kulturami. Sam termin wywodzi się od greckiego wyrazu ethnos, oznaczającego naród, plemię. Wnętrza w stylu etnicznym inspirowane są egzotycznymi krajobrazami, odległymi wyprawami w dalekie, dzikie i mało zaludnione tereny. W dużej mierze swą inspirację czerpią z czasów kolonialnych, kiedy to świat nie był dostępny na wyciągnięcie ręki, a opowieści o dalekich krainach (choćby mitycznym Tybecie) i artefakty przywożone z nich, rozpalały zmysły mieszkańcom Europy. 

Styl etno to mieszanka stylów

Styl etniczny jest uosobieniem zachwytu nad nieznanym i docenieniem piękna sztuki ludowej, często sztuki naiwnej. W porównaniu do stylu kolonialnego, który także gustował w dekoracjach, styl etniczny nie ma tego zbędnego przepychu, który, w czasach kolonialnych zarezerwowany był wyłącznie dla osób zamożnych, z wysokich ram społecznych, takich jak plantatorów z krajów ameryki południowej, wysokich urzędników brytyjskich, mieszkających w Indiach, czy francuskich przedsiębiorców robiących interesy na czarnym lądzie. 

Styl etniczny, to styl eklektyczny, czyli mieszanka kilku – najczęściej dwóch stylów. Warto wybrać jakiś jeden styl bazowy, jak najmniej rzucający się oczy, np. skandynawski lub mid-century modern, a następnie do takiego, już stworzonego wnętrza najlepiej wybrać kilka dodatków z jednego kręgu kulturowego i to nimi podkreślić swoją fascynację inną kulturą i dalekimi podróżami. Minimalizm i umiar jest tutaj bardzo ważny, gdyż można w łatwy sposób popaść w przesadę i z pomieszczenia zrobić skansen. Zbyt wiele dodatków to niepotrzebny  bałagan. Zawsze można podmieniać niektóre rzeczy – jest to na pewno lepsza opcja, niż wystawienie wszystkiego na zewnątrz. Podsumowując sam styl etniczny to jakby dodatek stylizacyjny, polegający na dobieraniu etnicznych elementów do już wykreowanego wystroju.

Inspiracje czerpane z egzotycznych krajów

Styl etniczny w dekorowaniu zależy od kultury jaką obierzemy za motyw przewodni. Warto wybrać region, który nam odpowiada i dopiero wtedy zastosować elementy wystroju z nim związane.

Styl inspirowany kulturą Nepalu będzie inny niż kulturą Peru, chociaż oba kraje to kraje górzyste. Gdy chcemy urządzić wnętrze inspirując się Nepalem to postawimy na popularne tam kotary w drzwiach oraz maski tybetańskich bogów, czy naczynia do medytacji a gdy interesuje nas kultura Peru to przyozdobimy pomieszczenie pledami, kocami oraz kilimami w geometryczne azteckie romby.

Styl etniczny a rzemiosło

Styl etniczny to styl uzależniony od rzemiosła, gdyż to właśnie przedmioty z odległych regionów tworzą jego całokształt. Wnętrze jest postrzegane przez te dodatki stanowiące pewne atrybuty. Mogą to być drewniane rzeźby, maski, misy z terakoty, czy wyszywane aplikacjami tkaniny lub batiki przedstawiające rdzenne ludy afrykańskie. 

Styl etniczny stawia więc na rękodzieło, rzeczy używane a nie luksusowe. Rękodzieło z kultur nieuprzemysłowionych, stawiających na sztukę ludową.

Styl etniczny inspirowany afrykańskimi regionami

Regionem największych inspiracji do dekoracji wnętrz w stylu etnicznym jest przede wszystkim Afryka oraz bliski wschód. Rzadziej ten daleki, np. Indie, czy Tajlandia.

Inspiracje afrykańskim kontynentem, to przede wszystkim inspiracje jego północną częścią: Maroko, Tunezja, Egipt. Bardzo często znaleźć można także elementy wystroju inspirowane kulturą afrykańskiej sawanny.

Styl etno i Maroko

W przypadku Afryki północnej prym wiedzie Maroko ze swoimi jaskrawymi kolorami, intensywną żółcią i czerwienią, a przede wszystkim oślepiającym blaskiem błękitem. Za przykład może służyć tutaj słynne Marokańskie niebieskie miasto Szawszawan (oryg. Chefchaouen) znajdujące się na północy kraju.

Gdy chcemy zaczerpnąć z klimatu marokańskiej ziemi warto sięgnąć do zdobionej ornamentyki. Styl etniczny marokański przypomina orientalne wnętrze. To rzeźbione drzwi z egzotycznego drewna, lampiony, świeczniki oraz mnogość dywanowych “wypoczynków” oraz puf inspirowanych kulturą islamu i bliskiego wschodu.  

Jeśli chodzi o elementy dekoracyjne, w stylu etnicznym marokańskim warto postawić na duże gliniane wazony, misy z terakoty oraz ceramiczne kafelki i naczynia noszące ślady użytkowania. Rzeczą obowiązkową będa także chodniki z ręcznie tkanych materiałów, a także miedziane misy i garnki, czy tygielki do parzenia kawy. Wszystkie te “pstrokate” atrybuty dobrze odnajdą się na tle przygaszonych kolorów, przecieranych szarości i beżów. 

Styl etno inspirowany Sawanną

Gdy słyszymy styl etniczny w dekorowaniu wnętrz najczęściej przed naszymi oczami pojawiają się pomieszczenia inspirowane afrykańską sawanną. Taki styl etniczny to ciemne, solidne meble z egzotycznych materiałów takich jak: heban, mahoń, mango czy palisander. Jeśli chodzi o kolorystykę, w takim zestawieniu przeważają kolory ziemi, zgaszone, naturalne barwy. Warto trzymać się kilku wybranych kolorów i najlepiej ciepłych odcieni. Styl etniczny to także naturalne materiały takie jak: kokos, sizal, juta, trawa morska czy sitowie. Najczęściej wykorzystywane elementy dekoracyjne to wyplatane z traw kosze, maty do siedzenie, ręcznie wyszywane aplikacjami tkaniny, drewniane rzeźby z motywami zwierzęcymi oraz szamańskie maski a także suszone trawy w szklanych wazonach. 

Afrykański styl etniczny to próba odzwierciedlenia afrykańskiego stylu życia, polegającego na harmonijnym życiu człowieka z naturą. Społeczeństwa afrykańskie to społeczeństwa w większej mierze rolnicze, więc przedmioty najczęściej tam wykonane są z surowych materiałów, nie poddanych sztucznej obróbce. I właśnie takie powinny stanowić większość w pomieszczeniach inspirowanych kulturą czarnego lądu. Warto wykorzystać surowe drewniane ławki, półki, lustra w lekko nawoskowanych ciemnych drewnianych ramach. 

Warto postawić na tkaniny w geometryczny deseń, na słynne afrykańskie koliste wzory. W oknach wykorzystać można drewniane żaluzje, bądź bambusowe rolety a na ścianie warto powiesić hamak czy fotel wiszący.

Aby nadać rys etniczny, można także do wnętrz dodać wszelkiego rodzaju dekoracje takie jak bębny, djembe, czy świeczki typu ‘tealight’, włożone do zdobionych kokosowych wydmuszek, tak popularnych w sklepach z rękodziełem afrykańskim.

Styl etno a styl folkowy

Styl etniczny często mylony jest ze stylem folkowym. Ten ostatni odnosi się jednak wyłącznie do rodzimej tradycji ludowej, wiejskiej i ma więcej wspólnego ze sztuką ludową społeczności lokalnych, niż odległych krain i egzotycznych kultur. Styl folk to na przykład słynne łowickie pasiaki, wycinanki, florystyczne wzory ludowe, a także stare wiejskie sprzęty, skrzynie, wszelkie maszyny, które dawniej pomagały ludziom przy ich pracy, a teraz służą wyłącznie za ozdobę. Taki styl ma więcej ze stylu rustykalnego.

Jednak zarówno w stylu folkowym jak i etnicznym bardzo ważny jest umiar, ale i także wygoda i nieformalność – żeby z wszystkich nagromadzonych przez nas przedmiotów nie zrobić wystawy, a jedynie podkreślić nimi oryginalność tworzonych wnętrz.

Zobacz powiązane