Pojedyncze sztuki wyjątkowych przedmiotów przywiezionych z podróży. Butik z rzemiosłem ➤ PALANGAN
Strona główna » Aranżacja wnętrz » Styl art deco » Wnętrza w stylu Art Deco. Co je cechuje?

Wnętrza w stylu Art Deco. Co je cechuje?

przez: palangan_szczepan

Historia stylu art deco

Początki Art Deco sięgają pierwszych lat XX wieku. Ten nurt w sztuce wywiódł się z secesji. Dlatego styl aranżacji wnętrz inspirowany art deco tak chętnie sięga po motywy roślinne, po zawiłe kształty w formie arabesek – ornamentów zdobiących ściany i meble. Wici roślinne i sama natura przedstawiane są często wykorzystując chwyt geometryzacji – sprowadzania kształtów do prostych linii i figur geometrycznych.

Pamiętasz nagrodzony oscarem film Woody’ego Allena, pt. “O północy w Paryży”? To właśnie jeden ze znakomitych przykładów obrazów, gdzie w scenografii zawarto kwintesencję stylu art deco. Sam nurt miał od samego początku bardzo ścisły związek z architekturą i projektowaniem. Więc jakie są jego główne założenia?

Wzory geometryczne podstawą stylu art deco

Podstawową cechą art deco w architekturze wnętrz jest geometria. Pierwsze wnętrza art deco inspirowane były aktualnym ówcześnie kubizmem. Trend ten stawiał na przedstawieniu scen z życia człowieka bądź natury wyłącznie za pomocą geometrycznych wzorów. Stąd w art deco znajdziemy wiele elementów bazujących na rombach, prostokątach czy heksagonach. Czysty kolisty i prostokątny design najczęściej wykorzystuje się we wzorzystych motywach tapet, zasłon oraz w ażurowych, dekoracyjnych ściankach oddzielających części danego pomieszczenia.

Kolory art deco nawiązują do znakomitego kunsztu i szlachetności jaką ma emanować cały styl. Wykorzystuje się granat, czerń, burgund, ciemną, butelkową zieleń, głębokie żółcie i czerwienie. Wszystkie te odcienie zestawia się z błyszczącymi elementami. Dodatki oraz bazowe kolory przyozdobione są kolorami złota, srebra – głównie metaliczne odcienie. Metalowe motywy wykorzystuje się zwłaszcza we współczesnej formie art deco. Znajdziemy wiele elementów ze stali nierdzewnej, aluminium, mosiądzu, miedzi oraz chromu. 

Stal nierdzewną oraz plastik zaczęto wykorzystywać w art deco w połowie lat 20, na szerszą skalę w latach 30. Trend ten został idealnie odwzorowany w scenografii do filmu “Wielki Gatsby” w roli głównej z Leonardo Di Caprio. Dom tajemniczego pana Gatsby’ego to kwintesencja przepychu, elegancji i szyku. W aranżacji przestrzeni wykorzystano ekskluzywne, drogie materiały i wiele wysmakowanych dodatków w postaci różnych rodzajów oświetlenia, farbowanych piór czy wysokich palm o rozłożystych liściach. Tego typu wnętrzom całości klimatu nadawał przygrywający z boku zespół swingowy oraz goście ubrani w wieczorowe stroje z kieliszkiem martini w ręce i papierosem w szklanej lub metalowej lufce. Art deco to wyrafinowany i kosmopolityczny klimat.

Czy art deco to tylko wnętrza?

Dekoracje w stylu art deco cechuje powtarzalność. Często wykorzystuje się sztukaterie z regularnymi motywami, wzorzyste dywany, ażurowe elementy zdobiące meble klepki podłogowe, ułożone w jodełkę. Na ścianach znaleźć można geometryczne wzory wachlarzy i muszli a także kształty ukazujące rozbłysk słońca. Możliwe, że projektanci czerpali z kultur azteków i egipcjan – to właśnie tam słońce i piorun tworzyły pewien schemat estetyczny. Wykorzystanie motywu i symboliki słońca w architekturze art deco jest bardzo powszechne. Wystarczy popatrzeć na piękną kopułę wieńcząca budynek Chryslera w Nowym Jorku. W art deco styl budynku zawsze wyrażał jego charakter i funkcję. Teatry wykorzystywały rzeźby ilustrujące taniec i muzykę, a duże przedsiębiorstwa industrialne wzornictwo przedstawiające ludzi pracy. Swoją drogą mam wrażenie, że z ówczesnej estetyki czerpał późniejszy socrealizm. 

Meble art deco – oryginalne elementy wystroju wnętrz

Meble art deco są ciężkie, najczęściej o opływowych kształtach i ciemniejszych odcieniach drewna. W pomieszczeniach art deco znaleźć można masywne biurka, konsole, polerowane i połyskujące komody, toaletki czy kredensy. Wiele z tych mebli znajduje się na zaokrąglonych nóżkach w ludwikowskim stylu. Bardzo popularnym akcentem art deco jest krzesło kopułowe z zaokrąglonym oparciem. 

Ówczesna moda na wczasy safari natchnęła projektantów do wykorzystania we wnętrzach masy perłowej. Często wiele mebli i dodatków inkrustowano właśnie tym materiałem lub dla zamożniejszych klientów kością słoniową. Z innych surowców warto wymienić welur, aksamit i jedwab – wykorzystywane w tapicerowanych meblach i narzutach. W art deco pojawiają się także: marmur (kominki), alabaster (figurki i posążki), kryształ (żyrandole), kość słoniowa, jadeit oraz heban. W kwestii punktów świetlnych, oprócz popularnych żyrandoli, robiących za główne światło, w aranżacjach art deco wykorzystuje się także lampy biurkowe oprawione w zielone szkło (dziś najbardziej kojarzą się one z kancelariami prawniczymi), a także lampy podłogowe, z szerokimi, materiałowymi abażurami. 

Z aranżacyjnych dodatków w art deco znajdziemy także zamiłowanie do świeczników, wszelkiego rodzaju kuferków, luster, bądź stoliczków z blatami z matowego szkła lub wazonów. 

Art Deco w ostatnich latach ma swój coming back. Staje się coraz popularniejszy i w 2021 roku będzie stylem numer jeden. Dopiero teraz stylizacje art deco ogarniają całe przestrzenie i stają się motywem przewodnim. Dotychczas wykorzystywano jedynie pojedyncze elementy, które stanowiły jedynie dodatek nadając charakter eklektycznemu wnętrzu.

Zobacz powiązane