Pojedyncze sztuki wyjątkowych przedmiotów przywiezionych z podróży. Butik z rzemiosłem ➤ PALANGAN
Strona główna » Rękodzieło artystyczne » Europa » Dolina Aosty – zwiedzanie przez rękodzieło

Dolina Aosty – zwiedzanie przez rękodzieło

przez: palangan_szczepan
dolina aosty rekodzielo

Dolina ta usytuowana jest na północnym zachodzie Włoch, wciśnięta pomiędzy granice Szwajcarii i Francji. Główną gałęzią napędzającą regionalną gospodarkę jest turystyka. Jak wiemy regiony turystyczne słyną z kultywowania rękodzielniczych tradycji.  Nie inaczej jest w przypadku tej włoskiej doliny.  Zobaczcie co ciekawego możecie przywieźć spędzając trochę czasu w tym pięknym, górzystym terenie.

Drewniane wyroby: Groll i kubki przyjaźni

Jako, że Dolina Aosty to górzysty i zalesiony region popularne tutaj są rzemiosła związane z drewnem. Wytwarza się tu takie tradycyjne drewniane przedmioty jak chodaki, talerze, łyżki, zabawki, krosna a nawet foremki do masła.

Do ciekawych należą tzw. Grolle oraz kubki przyjaźni. Pierwsze z nich to wysokie i wąskie drewniane kieliszki z krótkim trzonem. Do kieliszków dołączane są także drewniane pokrywki.

Natomiast kubki przyjaźni to okrągłe pojemniki (ciężko nazwać to inaczej) z pokrywką i wieloma dziobkami. Całość wykonana jest z toczonego drewna a następnie ręcznie rzeźbiona. Kubki przyjaźni służą do rytualnego popijania wina w towarzystwie. Kielich przekazywany jest od osoby do osoby, każdorazowo życząc radości i zdrowia. Każdy ma swój unikalny ustnik przez który może pić kiedy przyjdzie kolej na niego. Małe kubki przyjaźni mogą mieć cztery dziobki, które mogą urosnąć do sześciu, ośmiu, dziesięciu, dwunastu lub nawet więcej.

Pomimo pierwotnych różnic obu naczyń, poza Doliną Aosty terminy, terminy grolla i kubki przyjaźni stały się wymienne i oba są używane w odniesieniu do kubka przyjaźni. Po prostu ten drugi jest bardziej unikalny i łatwiej zapada w pamięć osobom spoza regionu.

Regionalne wyroby tekstylne

Kolejnym tradycyjnym rzemiosłem regionu jest tkactwo. Wykorzystuje się tu szczególnie włókna konopne. Wśród ręcznie tkanych wyrobów można znaleźć obrusy i poszewki na poduszki, natomiast materiały wyrabiane za pomocą krosna przekształcane są w zachwycające ubrania i gobeliny.

Przykładowo miejscowość Cogne słynie z kunsztownie tkanych koronowych poszewek na poduszki. Cała tradycja liczy sobie już cztery wieki. Obecnie w Cogne 40 kobiet pracujących w spółdzielni produkuje rocznie około 1500 metrów cennych koronek.

Na przestrzeni wieków sztuka koronkarstwa jaka rozwijała się w Cogne była przekazywana z matki na córkę wyłącznie poprzez nauczanie i bezpośrednie doświadczenie, w przeciwieństwie do podobnych francuskich i belgijskich produkcji, które wykorzystywały tekturowe elementy do odtwarzania różnych wzorów.

Kolejną miejscowością, która wsławiła Valle d’Aosta w świecie tkackim jest miejscowość Valgrisenche. Znana jest z tkania materiałów zwanych “drap”. Jest to szorstki rodzaj tkaniny  pozyskiwanej z owczej wełny. Klasyczne „drapowanie” było jednokolorowe i było dostępne w jasnych, wielokolorowych odcieniach, które tworzyły geometryczne kształty i różnej wielkości kwadraty. Tkanina ta ma bardzo rustykalny charakter i często stosowana jest jako tekstylia do mebli. Doskonale pasuje do stylu mebli wiejskich. Jest wytrzymała i posiada szczególne, niepowtarzalne wzory, które nadają dużo ciepła tego rodzaju wyrobom rzemieślniczym.

Wyroby rękodzielnicze wykonane z steatytu

Ciekawym rzemiosłem charakterystycznym dla Doliny Aosty jest obróbka steatytu. Z kamienia wyrabia się rzeźby i przedmioty dekoracyjne, ale także piece, moździerze, tłuczki i garnki. 

Steatyt to miękka zielonkawa skała, która powszechnie występuje w regionie. Mieszkańcy Doliny Aosty mogą uznać się za szczęściarzy, ponieważ skała należy do rzadkości. Nazwa nadana temu rodzajowi kamienia pochodzi od terminu olla , który oznacza duży wazon z terakoty lub innego naczynia w kształcie garnka, w którym Rzymianie gotowali i przechowywali żywność.

Zobacz powiązane